ניהול תיקי השקעות על ידי מנהלי תיקים מקצועיים

מה בעצם נדרש ממנהל מקצועי של תיקי השקעה? “לא כדאי לשים את כל הביצים בסל אחד” אומר הפתגם הישן, וזהו בעצם גם  העיקרון של ניהול תיקים בהשקעות. תיקים  כאלו  הם בעצם השקעה של הלקוח בנכסים כלכליים אשר מצויים בידי גורמים פרטיים או בידי חברות במטרה ליצור רווח מרבי מצד אחד ולהקטין ככל האפשר את הסיכונים מצד שני. לעיתים מנוהל התיק באופן ישיר על ידי בעלי הנכס ולעיתים קרובות יותר מנוהל התיק על ידי מנהל תיקי השקעות.

הדרישות ממנהל ההשקעות אינן נוגעות דווקא בהכשרתו המקצועית או בתוקף הרישיון שלו לעסוק בניהול תיקי השקעות. זהו נתון ידוע מראש. הדרישות מכל מנהל תיקי השקעות נוגעות בעיקר לפרמטרים הבאים:
מידת ההבנה וההיענות שלו לצרכי הלקוח: כל לקוח, בין אם לקוח פרטי ובין אם הוא עסקי, הוא בעל אופי שונה. יש לקוחות המעוניינים בהשקעות סולידיות למרות הסיכוי לרווחים נמוכים יחסית. לקוחות אחרים מוכנים לקחת סיכונים בתמורה לסיכויים שהרווחים שלהם יגדלו.

חברת השקעות חייבת להסביר ללקוח בצורה ברורה את מהות המהלכים שלה ואת אסטרטגיית ההשקעה שלש. לעיתים קורה שהאסטרטגיה הזו איננה מתאימה לאופי הלקוח והוא יבחר מנהל אחר.

הגינות: מנהל תיקים מחויב בראש וראשונה ללקוח שלו ואם יש ניגוד אינטרסים או אינטרסים צולבים בינו לבין אחרים חובתו של מנהל התיקים לדווח ללקוח. למשל – אם מנהל ההשקעות רוכש עבור הלקוח שלו קרנות נאמנות המנוהלות גם הן על ידו, מה שעלול להגדיל בצורה עקיפה את העמלה שמשלם הלקוח.

בכדי לנהוג בהגינות ראוי שניהול התיק יתבצע על ידי המנהל שנבחר ולא על ידי עובד אחר. הלקוח בוחר מנהל תיקים, לא חברת ניהול. כמובן שבעיה זו אינה קיימת כאשר מדובר במנהל תיקי השקעות עצמאי.

מנהל תיקי השקעות שולט למעשה על נכסים של אדם או עסק שהפקיד אותם בידיו. מנהל התיקים יכול ורשאי לקבל החלטות על קניית נכסים פיננסיים או על מכירתם, מה שמשפיע על מבנה תיק ההשקעות של הלקוח. לפיכך על מנהל ההשקעות להתנהל בזהירות הראויה על מנת למנוע סיכונים והפסדים מיותרים ללקוח.

כתיבת תגובה