מדוע משלמים ביטוח לאומי?

אחת לחודש, בתלוש המשכורת שלנו, לצד ההורדה הקבועה של מס הכנסה, מופיע גם סעיף של ביטוח לאומי. כולנו משלמים את הכסף הזה, לרוב בלי לחשוב יותר מדי על משמעותו. אך הביטוח הלאומי הוא בעצם מנגנון משמעותי מאוד של המדינה שנועד כדי לעזור לאזרחים שחלו או נפצעו וזקוקים לעזרה כלכלית. לרוב איננו מייחסים לביטוח הלאומי חשיבות יתרה, אך ביום צרה הוא יכול לעזור לנו מאוד. מהן מטרותיו של תשלום הביטוח הלאומי? לאן הכסף הולך? והאם נפגוש בו שוב בהמשך חיינו?

איך הכל התחיל?

הרעיון של ביטוח לאומי, שנראה לנו כל כך הגיוני וטבעי כיום, נהגה לראשונה על ידי שליט גרמניה, אוטו פון ביסמרק, לפני כמאה ושלושים שנים. ביסמרק השריש את הרעיון בגרמניה, ואחר כך הביטוח הלאומי התרחב למדינות נוספות. הרעיון היה לבטח עובדים בביטוח כללי, שמיועד למקרה שבהם אחד מהם יחלה או ייפצע. בישראל, המוסד לביטוח לאומי הוקם בשנת 1954.

מתי פונים לביטוח לאומי?

כאשר אנשים בריאים ועובדים, אין כל סיבה שייפנו לביטוח לאומי. אך ישנן סיטואציות מסוימות בהן כדאי לנסות ולפנות לגוף זה, שיכול לעזור לכם לא מעט. כך למשל, אדם שעקב תאונה או מחלה כלשהי קיבל אחוזי נכות ולא יכול לחזור לעבודתו, זכאי לרוב לקצבה מהביטוח הלאומי. הקצבה יכולה להיות קבועה או זמנית, תלוי ביכולתו של האדם להשתקם ולחזור לעבודה סדירה. כמו כן, גם קשישים שעבדו כל חייהם דרך חברות השמה ויצאו לפנסיה זכאים לקצבה מן המוסד לביטוח לאומי. זכאיות לקצבה גם נשים שנמצאות בחופשת לידה.

קצבאות ילדים

קצבאות ילדים, ששמן מוכר לנו בעיקר מדיונים שונים בתקשורת, הן קצבאות שמשלם ביטוח לאומי עבור כל הורה לילדים מתחת לגיל שמונה עשרה. זוהי השתתפות (גם אם מינימאלית) של המדינה בהוצאותיהם של ההורים עבור גידול ילדיהם. עבור מספר ילדים שונה מקבלת כל משפחה סכום אחר. כך למשל, זוג הורים שנולדו להם בן או בת בכורים, יקבלו כעת מדי חודש 173 שקלים.

איך מקבלים כסף?

אם אתם חושבים שמגיע לכם כסף מהביטוח הלאומי, עליכם לפעול במהרה כדי לנסות ולקבל אותו. תביעות לקבלת ביטוח לאומי מוגשות בבית הדין לעבודה. יהיה עליכם לאסוף מסמכים המעידים על מצבכם (לדוגמא חוות דעת רפואית), ולהציג אותם בפני וועדה שונה שתבדוק האם אתם זכאים לתשלומים כאלו. רצוי להתייעץ מראש עם אדם המבין בתחום, שיוכל לעזור לכם להעריך מהם הסיכויים שלכם להצליח לקבל קצבה.